Wyniki wyszukiwania dla:

Idziemy na Golgotę z dwoma bohaterami

DROGA KRZYŻOWA Z DWOMA BOHATERAMI

W czwartek, 4 marca wierni mogli uczestniczyć w nieco innej niż dotąd Drodze Krzyżowej. Wielkopostne nabożeństwo w kaplicy w Świnnej poprowadził ks. prob. Krzysztof wraz ze scholankami oraz kilkoma ministrantami, którzy pomimo strachu przed koronawirusem przychodzą na wspólną modlitwę do świątyni.

Wyjątkowość tej drogi krzyżowej nie polegała tylko na małej symbolice światła oraz czternastu krzyżyków, które były pięknym elementem nabożeństwa, ale na obecności dwóch bohaterów, którzy przeszli z nami tę drogę na Golgotę. Jednego bohatera wierni bardzo dobrze znali. Był nim nasz Mistrz – Jezus, z którym łączyliśmy się w bólu i cierpieniu. Wspólnie z Nim spotkaliśmy Maryję, Szymona, Weronikę oraz płaczące niewiasty. Razem trzykrotnie upadaliśmy i podnosiliśmy się, aby dojść do celu pod krzyż, gdzie miało się dokonać nasze odkupienie. Drugim bohaterem, a zarazem autorem naszych rozważań czytanych na drodze krzyżowej, a napisanej w więzieniu w Kłodzku był bł. Gerhard Hirschfelder – Niemiecki ksiądz. Ksiądz, który był solą w oczach narodowych socjalistów, któremu przyszło żyć w obozie dla więźniów politycznych, który jeździł czołgiem, rozwożąc Najświętsze Ciało Pana Jezusa znajdujące się hełmie oraz ksiądz, do którego lgnęły tłumy. Nigdy nie użył broni! Jego jedyną bronią była odwaga oraz miłość do Boga i do wszystkich ludzi bez względu na ich narodowość. Człowiek, który nie bał się powiedzieć głośno, że wierzy w Boga i jest przeciwko faszyzmowi i Hitlerowi. Odważny przeciwnik nazistowskiej machiny. Niemiecki ksiądz, który za swoją niezłomność, wierność prawdzie i niezgodę na nazizm zapłacił życiem. Krótka historia życia bł. Gerharda opowiedziana przez ks. Krzysztofa na początku nabożeństwa pomogła nam lepiej zrozumieć oraz bardziej wczuć się w czytane słowa rozważań przy poszczególnych stacjach drogi krzyżowej.

Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w Mszy św. sprawowanej w intencji parafian. W święto Św. Kazimierza – królewicza pamiętaliśmy na modlitwie o wszystkich solenizantkach i solenizantach w parafii, a także modliliśmy się o święte powołania do życia w służbie Bogu z racji pierwszego czwartku miesiąca.

Bł. Gerhard w swojej drodze krzyżowej pisał:

„Chryste, daj mi taką odwagę, abym w każdym cierpieniu mówił tak jak Ty: Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”, „Panie, daj nam tę niezłomną wolę do niesienia krzyża, abyśmy po upadku znów mogli powstać!”. 


Podziel się tym wpisem: