Wyniki wyszukiwania dla:

Krótka historia


Moim umiłowanym zakątkiem jest Przyłęków, od 30 lat nawiedzam to miejsce. Miejscowość słynie z objawień, jakie tu miały miejsce przed 120 laty. Ofiarowałem tam swój pastorał w 50. rocznicę moich kapłańskich święceń.
 

Prezbiterium

Prezbiterium

Kościół jest jednonawowy z niewielkim prezbiterium, w którym mieści się ołtarz w stylu barokowym.

Ołtarz dzieli się jakby na dwie części: kondygnacja dolna z czterema kolumnami, w której, w głębokiej wnęce znajduje się drewniana figura (wysokość 1,45 m) Najświętszej Maryi Panny czczona jako Matka Boża Wspomożycielka Wiernych i górna, w której przedstawiona jest Trójca Święta. Bóg Ojciec i Syn Boży podtrzymują koronę, nad którą unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Nie trudno się domyślić, że korona ta symbolizuje Maryję Królową i Jej chwałę niebieską. Na ścianach prezbiterium zawieszone są liczne wota.

Lewy ołtarz boczny

Lewy ołtarz boczny

Boczny ołtarz po lewej stronie, przeniesiony tu podobno z kościoła w Cięcinie, jest zabytkiem wczesnobarokowym. W dolnej kondygnacji, między dwoma kolumnami umieszczona jest płaskorzeźba Chrystusa Nazareńskiego cierniem ukoronowanego, wyżej zaś, między pilastrami widnieje obraz Matki Bożej Bolesnej.
Prawy ołtarz boczny

Prawy ołtarz boczny

Po prawej stronie jest ołtarz z obrazami: u góry św. Marii Magdaleny, niżej świętego Jana Bosko. 

Obok bocznych ołtarzy na ścianach są umieszczone obrazy; po lewej obraz przedstawiający historię objawienia Matki Boskiej a po prawej obraz Jezusa Miłosiernego.

W tylnej części kościoła usytuowany jest chór, z którego jest dostęp do wieży i poddasza. Wnętrze świątyni rozświetlają kolorowe witraże utrzymane w tematyce symboli, przez które padają kolorowe promienie na nowe dębowe ławki oraz lastrykową posadzkę, na środku której znajduje się rozeta zaznaczająca miejsce, w którym wypłynęło cudowne źródełko. W trakcie budowy kościoła źródełko to zostało przekierunkowane na zewnątrz do wykopanej studni.

Ołtarz polowy

Ołtarz polowy

Na zewnątrz, obok studni znajduje się ołtarz polowy oraz duży obraz przedstawiający Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych na tle górskiego pejzażu.