Wyniki wyszukiwania dla:

Lewocza

Lewocza to miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, położonehistorycznym regionie Spisz. To właśnie do tego miejsca 1.06 ks proboszcz Janusz Goraj zorganizował nam pielgrzymkę parafialną. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem, gdyż do przejechania mieliśmy ok. 200km. Gdy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się do Bazyliki Mniejszej pw. Św. Jakuba. Jest to największy gotycki kościół na Słowacji, który jest  narodowym zabytkiem kultury. Po wejściu do kościoła uwagę przykuwa przede wszystkim liczący sobie ponad 500 lat imponujący późnogotycki ołtarz skrzydłowy mierzący 18,62 metra. Jego twórcą jest Mistrz Paweł z Lewoczy.  Na uwagę zasługują również barokowe dzieła Jana Szilassyho z drugiej połowy XVIII wieku – monstrancje, kielichy i inne przedmioty liturgiczne ozdobione emaliowym i grawerowanym zdobieniem, wyłożone drogimi kamieniami i czeskimi granatami.

Kolejnym punktem naszej trasy było Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Mariańskiej Górze. To tutaj ks. proboszcz odprawił dla nas mszę św. Sanktuarium należy do największych i najstarszych sanktuariów maryjnych na Słowacji. „ Słowacka Częstochowa” – bo tak nazywane jest to miejsce, od XIII w. gromadzi tysiące pątników z wielu regionów Słowacji, a także z Polski i Węgier. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym znajduje się słynąca łaskami figura Maryi. Góra Maryi pełniła w ciężkim czasie reżimu komunistycznego rangę sanktuarium narodowego. W 1984r Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby podnieść ją do godności bazyliki mniejszej wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi. Najważniejszym wydarzeniem w historii sanktuarium była pielgrzymka św. Jana Pawła II w dniu 3 lipca 1995r. Ojciec Święty ukoronował wówczas cudowną figurę Najświętszej Maryi Panny, a także zawierzył Słowację jej opiece. 

Następnym punktem naszej pielgrzymki była Spiska Kapituła, którą można uznać za swego rodzaju „Mały Watykan”. Jest to zespół budynków o ciekawej architekturze, otoczony murami, pośród których wyróżnia się Katedra św. Marcina. Pierwotnie romański kościół został przebudowany w XV wieku w stylu gotyckim. W wyniku rozbudowy powstało dosyć duże prezbiterium i budynek stał się dwukrotnie wyższy. W kościele znajduje się osiem ołtarzy. Ołtarz Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny ma ponad 500 lat. Interesujące jest nietypowe, wręcz świeckie, malowidło ścienne z 1317 roku przedstawiające koronację króla Karola Roberta, którego błogosławi Matka Boska z małym Jezuskiem. Katedra jest centralnym punktem terenu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. 

Dzień szybko minął i trzeba było wracać. Myślę, że warto było zobaczyć tak imponujące i robiące ogromne wrażenie świątynie. Uświadomić sobie, że ludzie już od najdawniejszych czasów wznosili świątynię, aby chwalić i wysławiać Boga.


Podziel się tym wpisem: