Wyniki wyszukiwania dla:

Poświęcenie nowego Krzyża na Kiczorze

Nowy Krzyż na Kiczorze

W poniedziałek, 14 września przeżywaliśmy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Był to także dzień, w którym obchodziliśmy odpust w kaplicy św. Krzyża w Świnnej. Nasi parafianie na czele z ks. prob. Krzysztofem postanowili kontynuować, zapoczątkowaną w ubiegłym roku akcję Polska pod Krzyżem i udali się na górę Kiczorę, gdzie został poświęcony i uwielbiony piękny nowy krzyż.

Tego dnia naszą uroczystość odpustową rozpoczęliśmy Mszą św. koncelebrowaną w kaplicy, w intencji wszystkich stanów z naszej parafii oraz wszystkich parafian, którzy pracowali przy wykonaniu i postawieniu Nowego Krzyża, prosząc dla nich o zdrowie, błog Boże oraz opiekę MBWW. Podczas kazania, które wygłosił do nas ks. Krzytsztof, mogliśmy porównać swoje życie do drzewa. Tak samo, jak drzewo które wzrasta, przynosi owoce, staje się silne i niewzruszone, które można podziwiać, pod którym można się schronić, z którego można wykonać piękne rzeczy czy też, które może być ciężarem i utrapieniem. Pod wpływem czasu i szkodników może stać się puste, próchnieć i gnić. Podobnie jest z człowiekiem – mówił kaznodzieja. Dzięki opiece i pielęgnacji człowiek rośnie i się rozwija, coraz mocniej zapuszcza korzenie w swoje życie i staje się coraz silniejszym i potężniejszym. Może być kawałkiem azylu dla poszukujących schronienia i wysłuchania przyjaciół. Przez jednych może być podziwiany, a innym może przeszkadzać. Jednak tak, jak drzewo może on ulec zniszczeniu pod wpływem czasu i grzechu. Należy nam zapamiętać, że człowiek kiedy usycha, to pochłania go ogień zła, jednak ogień ten, nie ma szans z deszczem łask, jakim skrapia nas Bóg. Po Eucharystii udaliśmy się na podejście do Sanktuarium, gdzie przeszliśmy, skupieni na modlitwie i śpiewie Drogą Krzyżową. Na placu przed świątynią rozpoczęliśmy modlitwę różańcową, z którą wyruszyliśmy na Kiczorę. Tuż przed ostatnim podejściem pod krzyż towarzyszyła nam Koronka do Miłosierdzia Bożego. Stojąc na szczycie, oddaliśmy pokłon krzyżowi, po którym miało miejsce poświęcenie. W trakcie uwielbienia m.in. dziękowaliśmy Bogu za to, że wziął na Siebie nasze słabości, że nie odtrąca nas po grzechu i szuka nas, aby uzdrawiać. Wszystkie modlitwy były dziękczynieniem i prośbami oraz ekspijacją za bezczeszczenie Krzyża naszej Ojczyzny i wizerunku Matki Bożej przez tęczową ideologię.

Po odśpiewaniu „Boże, coś Polskę”, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się w drogę powrotną. Wracając, każdy mógł się zatrzymać przed Sanktuarium na słodki poczęstunek wraz z ciepłymi i zimnymi napojami. Zadowoleni, dotlenieni i uduchowieni wróciliśmy do naszych domów. Tak to można rozpocząć nadchodzący tydzień…

To ty jesteś tym krzyżem, to do ciebie dzisiaj Chrystus się przybija i mówi ci: Będę z tobą. Będę z tobą cierpieć, będę znosił nienawiść ludzi do ciebie, będę z tobą umierać”.

Co można zrobić wobec takiej tajemnicy?

 

Nowy Krzyż na Kiczorze

Nowy krzyż? Właśnie tak! Po zeszłorocznej modlitewnej wędrówce na Kiczorę zrodził się pomysł, aby na miejscu starego i zniszczonego przez deszcz, mróz i upał krzyża powstał nowy i widoczny już z oddali. Głównym pomysłodawcą, a zarazem organizatorem tej inicjatywy był nasz ks. prob. Krzysztof, który przy bezinteresownej pomocy, zawsze chętnych do działania kilku parafian, dokonał tego pięknego działa. Jedni podarowali drzewo, inni użyczyli tartaku i wykonali krzyż, jeszcze inni przygotowali miejsce pod krzyż, mocowania oraz przetransportowali na docelowe miejsce. Pod krzyżem zostały ułożone ozdobnie kamienie oraz postawiona pochodnia, która daje piękny blask po zmroku. Na sam koniec prac przy krzyżu, ks. Krzysztof umieścił tabliczkę z napisem „POLSKA POD KRZYŻEM. W 100. ROCZNICĘ URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II. PAPIEŻA POLAKA. KICZORA 761 m. n.p.m. Przyłęków – 2020 – Świnna”. Dzięki czemu każdy w łatwy sposób będzie mógł zapamiętać, z jakiej okazji został postawiony krzyż.

 

 


Podziel się tym wpisem: