Wyniki wyszukiwania dla:

Dożynki Gminne przy Sanktuarium w Przyłękowie /2019 r./

Święto plonów i darów ziemi – dożynki w Przyłękowie

Dożynki, dziękczynny i radosny czas, podczas którego rolnicy i ogrodnicy gromadzą się na wspólnej modlitwie, aby podziękować Bogu za hojność i urodzaj, jaki przyniosła im praca na roli. Tego dnia dziękują za pogodę, słońce i deszcz, ale także proszą o zachowanie od głodu i klęsk żywiołowych, których jest ostatnimi czasy coraz więcej. Nasza gmina Świnna liczy sześć wiosek, dlatego co sześć lat gospodarzami dożynkowymi stają się Przyłękowianie. Tak stało się tego roku. Modliliśmy się i bawiliśmy się wspólnie z mieszkańcami sąsiednich wsi u stóp naszej Pani Przyłekowskiej Góry.

Przygotowania dożynkowe trwały od kilku tygodni. Sołtys wraz z Komitetem Organizacyjnym KGW Przyłęków dwoili się i troili, aby wszystko było bardzo dobrze zorganizowane, każdy był zadowolony i nikomu niczego nie brakowało. Wspólne dziękczynienie rozpoczęliśmy Mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym przez ks. prob. Krzysztofa Pilarza – kustosza przyłękowskiego sanktuarium w koncelebrze z księżmi proboszczami z sąsiednich miejscowości. Tego dnia był obecny wśród nas również ks. Jan Hańderek nasz rodak, który wspólnie z nami się modlił. W kazaniu skierowanym do wszystkich zgromadzonych ks. Krzysztof przybliżył nam znaczenie „dożynek” oraz istotę wdzięczności Bogu za wszystko, co od Niego otrzymujemy. Wspólnej i ciężkiej pracy na roli zawsze powinno towarzyszyć błogosławieństwo Boże, bez którego urodzaj nie jest możliwy. Całą uroczystą liturgię uświetniła nam obecność orkiestry dętej z Trzebini, piękny śpiew i stroje wszystkich pań z KGW, a zwłaszcza Kapeli Góralskiej pod przewodnictwem Brygidy Sordyl oraz grupy Przyłękowianie wraz z Beatą Biegun. Gościliśmy także delegacje OSP z gminy Świnna oraz sztandar pszczelarzy. Na wspólnej Eucharystii nie zabrakło wśród nas p. wójta Henryka Jurasza wraz parlamentarzystami i samorządowcami. Po Mszy św. w korowodzie dożynkowym udaliśmy się na nowy parking obok Sanktuarium, gdzie odbyły się oficjale uroczystości. Spod namiotów słychać było śmiech, głośne brawa oraz góralską muzykę. Wszystkich zebrany zachwycił występ pt.: „Dziedzictwo naszych przodków” – program artystyczny w wykonaniu grupy polsko-słowackiej. Po przemowach i wystąpieniach przeszła pora na poczęstunek i słodkie ciasta i ciasteczka. Około 17:00 rozpoczęła się wspólna biesiada dożynkowa – festyn z zespołem „Akord”. Po długich tanecznych szaleństwach nasze oczy mogły podziwiać zapierający dech w piersiach Teatr Ognia „Inferis”.

Na zewnątrz robiło się coraz ciemniej, a nasz dzień dziękczynienia za dary ziemi powoli dobiegł końca. Muzyka cichła, a biesiadnicy spacerkiem udawali się do swoich domów na spoczynek, aby następnego dnia przyjść z powrotem na niedzielną Eucharystię.

 


Podziel się tym wpisem: